DZIEDZICTWO-PAMIĘĆ-TOŻSAMOŚĆ
Informacje o Kongresie
Idea organizacji Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego pojawiła się na początku 2015 r. Celem miało być wyeksponowanie działań organizacji pozarządowych Podkarpacia, prowadzonych przez stowarzyszenia mające w założeniach statutowych kreowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu.
Inicjatorem i pomysłodawcą organizacji Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego jest prof. Wacław Wierzbieniec, przewodniczący Kongresu, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Rzeszowie.
Szeroko pojęta działalność wspomnianych organizacji na podłożu kreowania wartości historycznych i kulturowych w ich lokalnych środowiskach, skłoniła do stworzenia możliwości poszerzenia ich działalności na teren całego Podkarpacia. Dzięki idei Kongresu organizacje te otrzymały możliwość szerszego wykreowania założeń swojej działalności oraz współpracy z innymi stowarzyszeniami o podobnych ramach statutowych. Dzięki tym możliwościom rozszerzyła się wspólna działalność organizacji, które niekiedy działając samotnie, bez możliwości wsparcia i pomocy, przy współpracy zaczęły intensywniej rozwijać swoje cele.
Kongres funkcjonuje na zasadach dobrowolnego w nim uczestnictwa organizacji pozarządowych z terenu Podkarpacia. Organizacją założeń Kongresu i ich realizacją steruje Komitet Organizacyjny. Jest on również łącznikiem pomiędzy tymi organizacjami. W skład Komitetu wchodzą osoby doświadczone w kwestiach badań historycznych, rozwoju dziedzictwa historyczno-kulturowego, kreowania pamięci historycznej, muzealnictwa, dydaktyki, organizacji przedsięwzięć, edukacji młodzieży, redakcji wydawnictw, przepisów prawa, czy współpracy z samorządem.
Wdrażanie planów i założeń Kongresu odbywa się zarówno podczas jego trwania, jak i w okresie między kongresami.
W okresie między kongresami stowarzyszenia mają możliwość dalszego wypracowywania współpracy z sobą oraz z samorządem województwa podkarpackiego. Poprzez wspólną realizację przedsięwzięć i projektów, uczestnictwo w nich, korzystanie z ofert różnego rodzaju kursów, szkoleń, spotkań: w celu nauki pozyskiwania dotacji na działalność, czy możliwości skorzystania z konkretnych ofert docelowych. Organizacje mają również możliwość reklamowania swojej działalności na portalu organizacji pozarządowych województwa podkarpackiego, na ogólnopolskim portali organizacji pozarządowych – NGO, na portalu Kongresu oraz poprzez przekaz tych informacji za pośrednictwem Kongresu do innych stowarzyszeń województwa.
Ponadto organizacje biorące udział w Kongresie realizują działania między kongresowe zaproponowane przez stowarzyszenia oraz wdrożone do realizacji przez Komitet Organizacyjny Kongresu.
Spotkania Komitetu i liderów stowarzyszeń stwarzają możliwość wypracowania wspólnych działań opartych na koncepcjach poszczególnych organizacji, ich potrzebach, planach i doświadczeniu. Wytyczają one plan realizacji założeń Kongresu oraz jego działań w przyszłości.
Kontakt:
Joanna Elżbieta Potaczek – sekretarz Kongresu
tel. 782-682-544
e-mail: kongres.stowarzyszen2015@vp.pl
Adres pocztowy do korespondencji:
Prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec – przewodniczący Kongresu
Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Al. Rejtana 16 „c”, 35-959 Rzeszów
Komentarze
Komentarze zablokowane.