O nas

Reprezentacyjny Chór Mieszany “Jarosław” powstał w 2000 roku. Do stycznia 2010 r. Chór działał przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Obecnie członkowie chóru założyli Stowarzyszenie Reprezentacyjny Chór Mieszany „JAROSŁAW”, działające na rzecz pożytku publicznego.

Od początku istnienia chór prowadzi dr Andrzej Jakubowski. Perfekcyjna znajomość swego warsztatu pracy, znakomity kontakt z ludźmi oraz całkowite oddanie się realizacji pomysłu spowodowały, że w krótkim okresie pracy z nowo powstałym chórem osiągnął wspaniały wynik artystyczny.

Z wyselekcjonowanych mozolnie w trakcie naboru kandydatów stworzył doskonały zespół wokalnych profesjonalistów. Śpiewający pod batutą dr A. Jakubowskiego chor, w ciągu dziesięciu lat istnienia stał się prawdziwym emisariuszem kultury, rozsławiającym Jarosław nie tylko w swoim środowisku ale również na terenie kraju i za granicą. Dowodem tego jest ponad dwieście koncertów, których poziom wykonawczy został bardzo wysoko oceniony zarówno przez profesjonalistów w tej dziedzinie jak i przez szeroką publiczność w Polsce jak i za granicą.

Dr Andrzej Jakubowski jest muzykiem, długoletnim pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, zatrudnionym na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w charakterze wykładowcy. Jako absolwent Wydziału Teorii i Dyrygentury brał udział w wielu konkursach dyrygenckich między innymi w Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana oraz I i II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów w Katowicach uzyskując wyróżnienia. Prowadził orkiestrę symfoniczną Filharmonii Górniczej w Zabrzu, Chór Mieszany Filharmonii Krakowskiej, wiele chórów amatorskich, ponad 20 lat orkiestrę i Chór Mieszany Filharmonii Rzeszowskiej.

W swym dorobku artystycznym posiada takie utwory jak Penderecki -Jutrznia (prawykonanie), Dallapiccola – Canti di liberazioni (Kraków), Mozart – Requiem, Haydn – Stworzenie Świata, Szymanowski – Harnasie, Beethoven- Missa Solemnis i X Symfonia. Aranżował partie chóralne wielu utworów. Dyrygował blisko 300 programów z szerokim repertuarem symfonicznym i wokalno instrumentalnym.

Chór zrzesza około 35 członków.

W swoim bogatym repertuarze posiada pieśni patriotyczne, ludowe, piosenki lwowskie oraz biesiadne, utwory L.Cohena, utwory religijne, jak również bogaty repertuar kolęd i pastorałek, między innymi kolędy francuskie, hiszpańskie, ukraińskie i niemieckie. Ostatnio w repertuarze pojawiły się utwory z własną muzyką i w opracowaniu muzycznym dyrygenta chóru Andrzeja Jakubowskiego do poezji Jana Pawła II oraz o tematyce zwiazanej z ks. J. Popiełuszką.

Szczególne miejsce w repertuarze chóru zajmują dwie msze: “Missa Luba” (Msza Murzyńka) w aranżacji Guido Haazena oraz “Missa Criolla” Ariela Ramireza wraz z solistami i instrumentalistami.

Chór koncertował w kraju m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Zakopanem, Lubaczowie, Dębicy, Przemyślu . Zdobył Grand Prix oraz nagrodę Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego na V Festwalu kolęd w Warszawie.

Ważnym osiągnięciem był cykl koncertów w Niemczech bardzo dobrze ocenionych zarowno w tamtejszej prasie jak również przez lokalne władze oraz publiczność uczestniczącą w koncertach.

Występował w Katedrze lwowskiej i lubaczowskiej z okazji powtórzenia ślubów króla Jana Kazimierza.

W grudniu 2009r. chór koncertował w Sejmie RP na zaproszenie Marszałka Komorowskiego.